piątek, 18 czerwca 2010

M.I.A. - Maya

Pamiętam jak na początku upalnego lata AD 2005 natrafiłem na album Arular. Megakolorowa okładka, wycięty slipcase, pokręcone rytmy z jeszcze bardziej pokręconymi tekstami. Mocna dawka etnicznych brzmień z potężnymi basami runęła z głośników bardziej niż jakakolwiek płyta tamtego roku. Kryła się pod tym pochodząca ze Sri Lanki niewiasta Mathangi "Maya" Arulpragasam. Nieco ponad dwa lata po debiutanckiej płycie ukazał się jej drugi krążek – Kala, który nagrywała między innymi z Timbalandem. Był to sierpień 2007, za oknem było mniej gorąco, ale zawartość Kali rozgrzewała chyba jeszcze bardziej niż Arular.
Artystka na ten rok zaplanowała powrót z nowym materiałem. Premiera nowej płyty za około miesiąc, ale mi było dane zapoznać się z tym materiałem już teraz. Trzecia płyta zatytułowana Maya, a raczej /\/\/\Y/\ na pierwszy rzut ucha jest... dziwna. Na drugi jeszcze bardziej... Nie ma tutaj tak wielu etnicznych i rytmicznych rytmów, które tak dobrze w padały w ucho. Po pierwszym przesłuchaniu czułem się lekko zawiedziony. Przypomniałem sobie co niektórzy mówili, gdy w kwietniu br. M.I.A. wypuściła singiel "Born Free", okraszony dosyć brutalnym i długim (ponad 9 minutowym) wideoklipem. Nie były to najcieplejsze słowa pod adresem tej hip-hopowej damy i jej muzyki. Co bardziej radykalni przewidywali jej rychły koniec. Mnie akurat singiel się spodobał i wpadł w ucho od razu, bardziej niż cała płyta. Odstawiłem ją na jakiś czas i rozpocząłem słuchanie na nowo. I z każdym razem jest lepiej. Teraz, gdy piszę te słowa uważam Maye za kawał naprawdę świetnej, żywej i świeżej muzyki. Płyta wbrew pozorom jest bardziej równa od dwóch poprzedniczek, ale kompletnie od nich inna. Pisząc inna nie mam oczywiście na myśli tego, że M.I.A. wyskoczyła ze swych żółtych bluzeczek oraz zielonych trampek i wskoczywszy w ciężkie, czarne glany zaczęła grać death metal. Nie, możecie być spokojni. Wydaje mi się, iż przysłużyli się temu klubowi producenci, m.in. DJ Diplo i Rusko. To bodajże najbardziej transowy krążek M.I.A., bardziej do kołysania, a mniej do skakania. Przy następnych odsłuchach naprawdę można się nim zachwycić, ale dopiero z czasem okaże się czy nie męczy. Ponieważ nie było jeszcze premiery, słucham z umiarem. Nie chciałbym, aby mi się zawczasu przejadła.
Na koniec zdradzę jeszcze, że wydawnictwo ma mieć niesamowitą oprawę graficzną.

Ogólna ocena 9+/10

3 komentarze:

 1. Ja jak zwykle pozwolę sobie nie zgodzić się z Tobą. Płyta poprzednia była koszmarna i wcale nie wątpię, że ta jest/będzie podobna. Hałaśliwa, kakofoniczna, męcząca... Jedno wielkie bagno.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejna zaskakująca premiera. Najpierw Goldfrapp a teraz M.I.A.. Właśnie sonduje ją. Brzmi obiecująco. Jak zawsze hałaśliwa ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. WEB SHERIFF
  Who You Gonna Call
  Tel 44-(0)208-323 8013
  Fax 44-(0)208 323 8080
  websheriff@websheriff.com
  www.websheriff.com

  Hi Łukasz,

  On behalf of XL Recordings and MIA, many thanks for plugging "Maya" on your site (Street date 12th July) ... .. thanks, also, on behalf of the artist and label for not posting any pirate links to unreleased (studio) material and, if you / your readers want good quality, non-pirated, preview tracks, then full length versions of Stepping Up and the remix of XXXO featuring Jay Z are available via the artist’s MySpace ... .. for further details of the new album, on-line promotions, videos and 2010 shows, check-out the official site at www.miauk.com, as well as the artist's MySpace at www.myspace.com/mia and YouTube channel at www.youtube.com/user/MIAVEVO ... .. and keep an eye on these official sources for details of further news, preview material and on-line promotions.

  With Thanks & Regards,

  WEB SHERIFF

  OdpowiedzUsuń